TETRAS BLOG

SPEKTRUM ZELENÉ BARVY VNÍMANÉ LIDSKÝM OKEM

Tetras Translations

/

Společnost Tetras Translations je typická svou prezentací prostřednictvím zelené barvy. Zelená je barvou přírody, klidu, relaxace. Její význam pro člověka je hlubší, než si možná myslíte.

Lidské oko vnímá nejcitlivěji právě žlutozelenou barvu. Proč je tomu tak? Tato citlivost je důsledkem evoluce. „Před více než ½ miliardou let se na dně pramoře hemžily drobné organismy, které byly schopny vidět. I když tento první zrakový orgán nedokázal rozeznat víc než světlo a tmu, odstartoval jeden z nejvíce vzrušujících vývojových procesů na planetě Zemi. Vědci se domnívají, že v průběhu evoluce se ze skvrnky citlivé na světlo vyvinula bohatá paleta dnes existujících očí (45 – 65 typů očí, které vznikly nezávisle na sobě). Všechny typy očí se přizpůsobily životnímu prostředí jednotlivých organismů. Úlohou oka je zachycovat fotony – elementární částice světla, tedy vidět. Vidění usnadňuje organismu lepší přístup k potravě a úspěšnější únik před predátory.

Světlo je elektromagnetické záření o vlnových délkách 360 nm až 780 nm. V tomto intervalu je obsažené spektrum sedmi základních barev, které je lidské oko schopné vnímat. Spektrum je rozdělení světelné energie podle jednotlivých vlnových délek, resp. frekvencí.

Jsou to barvy:

  • fialová (360 nm – 420 nm),
  • indigová (420 nm – 480 nm),
  • modrá (480 nm – 540 nm),
  • zelená (540 nm – 600 nm),
  • žlutá (600 nm – 660 nm),
  • oranžová (660 nm – 720 nm) a 
  • červená (720 nm – 780 nm).

Oko vnímá nejintenzívněji střed spektra – žlutou a zelenou.“ Viz: http://hockicko.uniza.sk/semestralky/prace/p02/index.htm

Zelená barva patří mezi 3 základní výchozí barvy, které lidské oko dokáže rozeznat mezi 10 miliony odstínů jiných barev. Například ultrafialovou a infračervenou nevidíme vůbec. Lidské oko v zelené vidí víc než jen barvu. Zelená je pro nás většinou synonymem přírody. Všechny rostliny, jako nejčastější druh potravy, jsou zelené, což je způsobené přítomností chlorofylu. Ten silně absorbuje elektromagnetické záření ve vlnových délkách modré a červené, což způsobuje, že se odražené světlo jeví jako zelené. Díky asociaci se životodárností je zelená vnímána jako velmi pozitivní a optimistická barva.

Vliv zelené barvy na naše fyzické i psychické zdraví

Zelená barva je studená pasivní barva, která navozuje klid a mír. Všeobecně je považována za nejklidnější ze všech barev. Představuje svěžest, klid, naději, lehkost a harmonii. Je spojována i se životem, mládím a jarním počasím. Popularita zelené stále vzrůstá. Vyjadřuje environmentální hodnoty, sepětí s životním prostředím. Velmi často se zelená používá v marketingu ve spojení s ekologickými výrobky. Je též barvou náklonnosti a soucitu. Je účinná při srdečních a nervových problémech, při vnitřním neklidu, poruchách spánku či vyčerpání. Používá se při zdravotních poruchách žlučníku, pomáhá uklidnit alergie, astma a dýchací potíže. Zlepšuje soustředění, paměť a zbystřuje smysly. Snižuje krevní tlak a rozšiřuje cévy. Psychologicky znamená naději na pozitivní změnu a nový život, nový začátek. Když chcete vykouzlit harmonii, vykřesat jiskřičky stability a bezpečnosti, sáhněte po zelené!

Vliv zelené na Tetras Translations

Jak jsme napsali výše, zelená evokuje start, zrod něčeho nového. I pro naši společnost byla ze začátku symbolem startu a nového podnikání. A jaký vliv na nás má po letech úspěšného fungování? Cítíme, že jsme stále plni energie, myslíme pozitivně, máme nové nápady, vize, cíle… Zelené chceme být stále věrní a chceme si „zasloužit“ i nálepku ekologické společnosti. Snažíme se minimalizovat zejména papírový odpad, a to přechodem na elektronické systémy. Věříme, že volbou dárků či reklamních předmětů občas pomůžeme těm, kdo pomoc potřebují.

Pobočka Česko

Zertifikat

Ostatní pobočky

Německo → Mnichov

USA → Washington

Slovensko → Žilina

Polsko → Bielsko-Biała

Rychlý přístup

© Copyright Tetras Translations 2024

Pobočka Česko

Zertifikat

Ostatní pobočky

Německo → Mnichov

USA → Washington

Slovensko → Žilina

Polsko → Bielsko-Biała

Rychlý přístup

© Copyright Tetras Translations 2024