TETRAS BLOG

TRADICE VÁNOČNÍCH TRHŮ

Tetras Translations

/

V dnešní uspěchané době nám kolikrát nezbývá čas na trávení společných chvil s rodinou nebo přáteli. Právě v krásném předvánočním období si tento deficit uvědomujeme nejvíc. Jinak tomu není ani v naší firmě Tetras Translations. I proto každoročně organizujeme Mikuláše pro děti, vánoční večírek a ples pro všechny zaměstnance.

Přivoníte si rádi k výjimečné atmosféře na vánočních trzích i Vy? Vánoční trhy vznikly již v období pozdního středověku, a to právě v německy mluvících zemích. První Mikulášský trh v Německu se konal v roce 1310 v Mnichově. Trhy se natolik rozmohly, že roku 1384 udělil král Václav městu Budyšín právo uspořádat volný trh s masem. Postupně vznikaly trhy i v ostatních městech. Jejich cílem bylo, aby se lidé zásobili potravinami, oblečením a dalšími potřebami před zimním obdobím. Ve 14. století se jejich sortiment rozšířil o ručně vyráběné hračky, pletené koše, sladkosti, pečené kaštany, ořechy a mandle. Od první poloviny 20. století si trhy získaly významné místo v našich městech během vánočních svátků a postupně se jejich tradice rozšířila do celé Evropy. Mezi nejznámější trhy v současnosti patří: Vídeň – Rathausplatz,  Budapešť – náměstí Vörösmarty, Praha – Staroměstské náměstí, Krakov – Rynek Główny, Berlín – Alexanderplatz, Norimberk – Hauptmarkt a Rüdesheim –Vánoční trh národů. Dnes se na vánočních trzích prodávají místní speciality, tradiční řemeslné výrobky a vánoční ozdoby.

Globalizace vánočních trhů

Jak jsme uvedli již na v úvodu tohoto blogu, vánoční trhy mají původ v Německu a Rakousku. Tradice vánočních trhů se rozšířila do celé Evropy a dokonce i do USA. Na vánočních trzích v Londýně můžeme potkat celou řadu národností, jako jsou Francouzi, Maďaři, Turci, Poláci, Holanďané, Rusové, Rumuni, Španělé a dokonce Kanaďané. Ve Stuttgartu se už staly tradicí Finské vánoční trhy, kde můžete zažít severskou vánoční atmosféru a ochutnat speciality v podobě sobí polévky nebo klobás z losa. Zajímavým z globálního hlediska je i Vánoční trh národů v Rüdesheimu, který se koná už více než 20 let. Tento rok se ho zúčastní prodejci z 20 různých zemí a 6 kontinentů. Seznam všech zúčastněných zemí najdete na webové adrese: https://w-d-n.de/markt/aussteller/. Na trh každoročně zavítá okolo 250 000 až 300 000 návštěvníků. Jednotlivé země představují své národní speciality nebo typické tradiční produkty. Trhovci z Mongolska prodávají kašmírové svetry, Tunisané výrobky z olivového dřeva a francouzští trhovci nabízejí pečivo, francouzské šampaňské – Crémant, adventní sýr a levandulové mýdlo.

Čarovná atmosféra německých vánočních trhů

K vánočním trhům neodmyslitelně patří speciality spojené s tímto krásným obdobím. Ve vzduchu můžete cítit vůni nádherně voňavých medovníčků – Lebkuchen, nebo perníčků – Printen. K místním specialitám dále patří Berliner Pfannkuchen – berlínské šišky, Christstollen – vánoční štóla, cukrová vata, opražené mandle či pečené kaštany. Pro německé a rakouské vánoční trhy je typické svařené víno, které se podává v různé podobě. Nejzajímavějším způsobem je Feuerzangenbowle (punč v misce s hořícími kleštěmi, viz: https://de.wikipedia.org/wiki/Feuerzangenbowle), Glühmost (svařený mošt) a Punsch (punč) v Rakousku. Zajímavostí je také vánoční pivo nazývané Vánoční beran. Na vánočních trzích nosí dětem dárky Mikuláš se svými pomocníky, Vánoční muž a na jihozápadě Německa chodí silnější a agresivnější jeskynní verze Mikuláše – Pelzmärtel, a také Ježíšek.

Příjemné prožití vánočních svátků a úspěšný začátek nového roku 2018 Vám všem přeje firma Tetras Translations.

Pobočka Česko

Zertifikat

Ostatní pobočky

Německo → Mnichov

USA → Washington

Slovensko → Žilina

Polsko → Bielsko-Biała

Rychlý přístup

© Copyright Tetras Translations 2024

Pobočka Česko

Zertifikat

Ostatní pobočky

Německo → Mnichov

USA → Washington

Slovensko → Žilina

Polsko → Bielsko-Biała

Rychlý přístup

© Copyright Tetras Translations 2024